přeskočit k navigaci »

 

Karel IV. a Karlovarský kraj

Rok 2016 se nese v duchu oslav výročí 700 let od narození Karla IV.

Život Karla IV. začíná v roce 1316, ještě jako Václava, a až do jeho úmrtí 1378 byl jeho život velmi pestrý a zapsal se do dějin nejen českých zemí.

Karel IV. jako císař a moudrý panovník neodmyslitelně patří ke Karlovarskému kraji. Jistě zcela nejznámější je legenda o nalezení termálních léčebných pramenů v hlubinách Slavkovského lesa v okolí loketského panství a následné založení města Karlovy Vary. A dále také jeho historie spojená s hradem Loket, nedaleko Karlových Varů, kde ho král Jan, ještě jako Václava uvěznil.

Karlovarský kraj se v roce 2015 účastnil světové výstavy EXPO 2015 v Italském Milánu. Již na této velmi prestižní akci byla představena video prezentace, která ukazuje jak Karel IV., nalezl termální prameny a stručně vystihuje historii vzniku Karlových Varů.

V Karlovarském kraji je mnoho míst, která jsou spojena s Karlem IV.. Přesně řečeno je těchto "karlovských" míst 19. Některá jsou známá, jiná jsou pro mnohé spíše překvapení.

Jsou to město Cheb a Chebský hrad, již zmíněné město Karlovy Vary kde Karel IV. udělil tehdejšímu sídelnímu místu práva a svobody nebo další zajímavost – vyhlídková věž Karla IV. nebo termální pramen Karel IV. Dále jsou to např. Kraslice, které Karel IV. založil, město Nejdek, také založeno Karlem IV., město Ostrov, Kynšperk nad Ohří či Žlutice. Z památek v kraji např. hrad Kynžvart, hrad a Bečov, Kostel sv. Václava v Boči nebo Hrad Seeberg a další zajímavá místa.

Kulturní a společenské akce v rámci oslav výročí 700 let narození Karla IV. se budou konat v mnoha místech. Např. město Karlovy Vary nabízí na svém webovém portálu kompletní přehled kulturních akcí, které se budou konat na území města Karlovy Vary. Dále se samozřejmě budou konat kulturní a společenské akce v Lokti a na hradě Loket, nebo také v Chebu.

Ať se konají velké regionální či menší lokální kulturní akce, na Karla IV. se bude vzpomínat nejen v celém regionu, ale v celé republice.

Karel IV. se narodil v roce 1316.

V roce 1319 se dostává na hrad Loket, který se pro něj stává vězením.

Král Jan zde Václava uvěznil proto, aby ho šlechta nemohla dosadit na trůn namísto něj.

1323 je významným rokem pro samotného Karla IV., z toho důvodu, že byl otcem poslán do Paříže na převýchovu a přijímá jméno Karel místo dosavadního Václav. A žení se s Blankou z Valois, ve svých teprve 7 letech.

Karel IV. trávil mnoho času na cestách. Většinou na "pracovních" cestách. Avšak i Čechy potřebovaly trochu péče. Tak se Karel IV. vrací z cest a stává se moravským markrabětem a vykupuje zadlužené královské hrady.

Karel IV. byl v roce 1346 korunován na římské krále a v roce 1347 byl korunován i na krále českého.

Rok 1350 je spojený s Karlovými Vary, kde Karel IV. poznává termální prameny nedaleko loketského panství a nechává zde postavit první lázeňské domy.

Karel IV. byl známý také svým manželkami – již zmíněnou Blankou z Valois, kterou po její smrti nahradila Anna Falcká, a dále Anna Svídnická a jako poslední v roce 1362 Alžběta Pomořanská.

 
 
 
 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz